Biti vozač u današnje vreme je gotovo primarna potreba, naročito u većim gradovima. Odlazak u nedeljne nabavke, vožnja dece u vrtić i škole, odlazak na posao ili fakultet, putovanja, samo su neke od situacija kada vam je auto dobrodošao, a vozačka dozvola izuzetno potrebna. Međutim, ako još uvek niste samostalno seli za volan, a planirate da to uskoro uradite, dobro će vam doći saveti za vozače početnike. U nastavku teksta bavićemo se procesom obuke u auto-školi kao inicijalnom tačkom ka polaganju vozačkog ispita i prvim koracima kada počnete da upravljate vozilom bez pomoći instruktora i njegovih duplih komandi.
Proces obuke u auto-školi i kako napraviti pravi izbor
Proces obuke u auto-školi sastoji se od teorijskog i praktičnog dela. Teorijska nastava je osnova za razumevanje saobračajnih pravila i propisa i obično traje oko 15-20 dana uz časove svakog radnog dana. Položen test predstavlja uslov za prelazak na praktičnu obuku, a za njega možete vežbati kroz online testove. Na praktični deo ne možete krenuti bez lekarskog uverenja koje dobijate u auto-školi ili zdravstvenoj ustanovi. Praktična obuka se sastoji od 40 časova sa instruktorom koja uključuje i vežbe na poligonu. Nakon završene praktične obuke i položenog ispita prve pomoći, imate uslove da izađete na polaganje. Ispit se sastoji od praktične vožnje, gde se ocenjuju: poštovanje saobraćajnih pravila, tehnička kontrola vozila (provera ručne kočnice, svetala) i sigurnost i samostalnost u vožnji.
Ovakva praksa je ista u gotovo svim auto-školama, ali ono po čemu se škole razlikuju su iskustvo instruktora, procenat uspešnog polaganja ispita od strane kandidata, kvalitet vozila, termini teorijske nastave, dogovor sa instruktorom oko vremena časova vožnje, vozni park, preporuke polaznika, itd. Važan faktor kandidatima prilikom izbora škole je i lokacija, odnosno da bude blizu njihove kuće ili stana odnosno posla, škole ili fakulteta. Ukoliko živite u Beogradu, sigurno ne želite da gubite vreme i idete na drugi kraj grada kako biste pohađali časove vožnje. Ako ste, na primer, sa Banovog brda, pogledajte kakva je ponuda u vašem kraju. Kucajte u Gugl pretrazi auto skola Banovo brdo i izaberite onu koja najviše odgovara vašim kriterijumima.
Saveti za vozače početnike – priprema vozila i prvi koraci u samostalnoj vožnji
Kada položite vozački ispit, dobićete probnu dozvolu koja važi dve godine. Razlikuje se od regularne, jer postoje neka ograničenja za vozače početnike kao što su zabrana vožnje između 11 uveče i 6 ujutru, vožnja brzinom manjom za 10% od dozvoljene, itd. Dobijanje vozačke dozvole je uzbudljiv trenutak, ali takođe nosi sa sobom odgovornost.
Važni saveti za vozače početnike odnose se na pripremu vozila. Kako nemate iskustva u vožnji, važno je da vaše vozilo bude ispravno. Ukoliko imate stari automobil, odvezite ga u auto-servis i proverite šta treba zameniti od delova kako biste bili sigurni za volanom. Proverite gde se mogu nabaviti jeftini auto delovi i pripremite svog četvorotočkaša za bezbednu vožnju.
Mnogi početnici se pitaju sledeće: “Šta ako mi se pokvari auto? Kako da reagujem?” Ako čujete neke neobične zvuke u vozilu ili neke komande ne reaguju, konsultujte se sa nekim iskusnijim vozačem ili odvezite auto u servis. Majstori će vam reći da li su u pitanju kočnice, kvačilo, akumulator, alternator, rotor alternatora ili neki drugi deo koji mora da zamene. Obavezno rešite problem pre nego što opet sednete u vozilo.
Osim pripreme vozila, potrebno je da pripremite i sebe za gradsku vožnju. Evo nekih saveta:
- Vozite u poznatom okruženju, odnosno rutama koje su vam dobro poznate u saobraćajnom smislu. To može da bude od kuće do posla, škole ili prodavnice. Sigurno će vam ovakve vožnje biti od pomoći da steknete sigurnost bez dodatnog stresa.
- Izbegavajte gužve i saobraćajne špiceve dok ne steknete više iskustva, odnosno vozite rano jutro ili kasno uveče (samo se parkirajte pre 23č, jer imate probnu dozvolu).
- Nemojte previše paničiti kad vam se ugasi auto, ne možete dobro da se uparkirate ili uzvedete neku drugu radnju. Normalno je da budete uplašeni, ali strah će nestajati kako budete više vozili i sticali iskustvo.
Najčešće greške vozača početnika i kako ih izbeći
Prebrza vožnja, nedovoljno gledanje u retrovizore (naročito prilikom prestrojavanja) i naglo kočenje su najčešće greške koje se trudite da izbegnete u prvim mesecima svog vozačkog života. Tokom vožnje nemojte koristiti mobilni telefon, a ako vam smeta priča suvozača, slobodno mu to recite. Mnogo je važno da budete fokusirani na svoju vožnju, ali i celokupan saobraćaj.
Postati samopouzdan vozač zahteva vreme, trud i praksu. Proces obuke u auto-školi pruža vam temeljne veštine, ali stvarno iskustvo dolazi sa svakodnevnom vožnjom. Saveti za vozače početnike su tu da biste ih usvojili i tako postajali sigurniji za volanom, sve više uživajući u slobodi i čarima vožnje.
Leave A Comment